montaż okien

Jakość okien a termoizolacyjność budynku

Energooszczędność budynku bezpośrednio przekłada się na koszty jego utrzymania, ponieważ wpływa na ilość ciepła koniecznego do uzyskania wewnątrz odpowiedniej temperatury podczas jesiennych i zimowych chłodów. Wśród czynników przesądzających o tym, czy nie dochodzi do powstawania mostków termicznych, najważniejsze okaże się prawidłowe docieplenie dachu oraz ścian zewnętrznych i fundamentów. Nie można jednak zapominać, że za utratę nawet 30% energii może też odpowiadać nieszczelna lub źle zaizolowana stolarka otworowa. By uniknąć takiego ryzyka, przy termomodernizacji należy pamiętać o tym, by zamówić dobre okna z montażem. W Bytomiu są one dostępne w ofercie firmy Widok-Dom. Przekonajmy się, jakie elementy mają tu największe znaczenie i sprawdźmy, czym kierować się przy wyborze.

Co wpływa na energooszczędność okien?

Parametry termoizolacyjne okien zależą od ich konstrukcji oraz materiałów zastosowanych przy ich produkcji. Ważnym czynnikiem są właściwie dobrane pakiety szybowe, które powinny składać się z tafli o odpowiedniej grubości z przestrzeniami wypełnionymi gazem np. argonem, a także ramką mającą duży opór cieplny. Równie istotne okażą się ramy i ościeżnice. W oknach drewnianych kluczowe znaczenie będzie miała ich grubość, a w przypadku aluminiowych – rodzaj zastosowanych przekładek z tworzywa sztucznego. W oknach z PVC liczy się ilość oraz rozmieszczenie komór powietrznych wewnątrz profili. Trzeba też mieć na uwadze jakość uszczelnień oraz profesjonalny montaż.

Jakie znaczenie ma poprawny montaż okien?

Okna powinny być połączone z warstwą chroniącą ściany zewnętrzne przed stratami ciepła. W tym celu należy wewnątrz użyć foli paroizolacyjnych, przestrzeń między ościeżnicą a ścianą szczelnie wypełnić pianką poliuretanową, a część zewnętrzną złączyć z folią paroprzepuszczalną, która będzie chroniła termoizolację przed przemoczeniem, a połączenie ościeżnicy i muru przed przenikaniem wiatru.